Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Polacy z Donbasu proszą Polskę o ratunek

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W obliczu zimna i głodu grozi im śmierć.

Na objętej walkami części Ukrainy, tj. w obwodzie donieckim i ługańskim żyje kilka tysięcy Polaków. Najmłodsi z nich już dawno wyjechali do swych bliskich w Polsce, Ukrainie i Rosji. Na miejscu pozostali głównie ci, którzy nie mają dokąd uciec. Kilka dni temu niemal stu z nich, dysponując Kartą Polaka, zwróciło się do Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności Polaków z Zagranicą, by umożliwiono im zamieszkanie i zatrudnienie w naszym kraju. W odpowiedzi usłyszeli, że „w Polsce brakuje procedur pozwalających przyjąć rodaków z Donbasu”.  Tak twierdził Wojciech Tyciński – dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią w MSZ. Dziś jednak o pomoc Polakom ze wschodu Ukrainy apelował Michał Dworczyk – prezes fundacji Wolność i Demokracja. Podczas konferencji prasowej zwrócił się do premier Ewy Kopacz by rząd podjął akcję repatriacyjną. Dworczyk zwrócił uwagę, że art. 10 ustawy o repatriacji zawiera zapis o możliwym rozszerzeniu terenów objętych prawem repatriacji poza obszar azjatyckich republik byłego ZSRR.

Jednocześnie fundacja Wolność i Demokracja rozpoczęła akcję „Ratujmy Polaków Donbasu”, której celem jest zebranie środków na pomoc naszym rodakom żyjącym na wschodzie Ukrainy.

O katastrofie humanitarnej w obwodzie donieckim i ługańskim mówiła ostatnio w Senacie Wiktoria Charczenko – wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Donbasu. -  Dla Polaków nie ma miejsca w Doniecku, a i w Polsce nie są oni mile widziani. Co mamy robić? - pytała. - Na wschodzie jest zimno, temperatura w nocy dochodzi do minus 20 stopni. Pomoc humanitarna nie dociera do wszystkich potrzebujących. Ludzie po prostu zaczynają umierać z głodu lub zimna.

Wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far podczas posiedzenia w Senacie powiedział, że: „Polska stara się pomóc przyznając Karty Polaka osobom, które są w stanie potwierdzić swoje pochodzenie”. Według wiceministra od czasu wybuchu wojny w Donbasie zainteresowanie otrzymaniem takiego dokumentu jest mniej więcej o 1/3 większe niż dotychczas. 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Niech wezmą swój los ,we własne ręce ,na Ukraińców i nasz rząd liczyć nie radzę. Pzdr.https://www.youtube.com/watch?v=VsTrQEvglo8
 • @Repsol 21:24:45
  Nie w swoje ręce, tylko to my ich rodacy powinniśmy wymagać od naszego Rządu niezwłoczną reakcję i pomoc w ich przyjeździe do Polski.
 • Rząd chce sprowadzac obcokrajowców a...
  nie chce pomóc naszym rodakom w powrocie do swojej Ojczyzny
 • @Jan Paweł 22:03:45
  Gdybyśmy mieli Rząd to pełna zgoda ,niestety mamy rząd ,a to wielka różnica .Pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031