Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Kryzys zmienia Białoruś

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aleksander Łukaszenka nie wyklucza współpracy z Zachodem.

Spadek wartości rosyjskiego rubla odbił się bardzo negatywnie także na gospodarce Białorusi. W minionym tygodniu Aleksander Łukaszenka stwierdził, że jego kraj stracił na obniżce waluty sąsiada około miliarda dolarów. Sytuacja robi się dramatyczna. Aby zapobiec masowemu wycofywaniu depozytów Bank Narodowy Białorusi zalecił placówkom komercyjnym osłabienie miejscowego rubla o 10 procent. Od kilku dni przy wymianie walut kantory pobierają 30-procentową prowizję. W Internecie nie działają strony niektórych portali informacyjnych. Zablokowano też witryny kilkunastu sklepów on-line, które zaczęły podawać ceny w dolarach.

 

Prawdopodobnie taki rozwój wydarzeń przyczynił się do zmiany stanowiska Białorusi wobec nowej władzy w Kijowie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko chwalił ostatnio białoruskiego przywódcę za okazane wsparcie dla jedności terytorialnej jego kraju.

Od początku kryzysu w Donbasie mediacje prowadzone są w Mińsku. Dzięki nim rola Białorusi jako łącznika Zachodu ze Wschodem znacząco wzrosła. Łukaszenka zdaje sobie z tego sprawę, dlatego stwierdził, iż nie wyklucza współpracy w ramach unijnego Partnerstwa Wschodniego. To z kolei świetnie wpisuje się w politykę Kijowa, który od pewnego czasu stara się zapobiec powstaniu Unii Euroazjatyckiej, struktury wzorowanej na UE pod przewodnią rolą Moskwy.

Petro Poroszenko po ostatnich rozmowach z Aleksandrem Łukaszenką oświadczył, że Ukraina i Białoruś mogą współpracować w rozwoju wspólnych technologii, prawodawstwa, źródeł finansowania, a także innych obszarów Partnerstwa Wschodniego.  – Nie dopuszczamy możliwości spadku obrotów handlowych z Białorusią i chcemy nawet zapewnić ich wzrost. Pragnę zadeklarować ze swej strony, że Ukraina jest zainteresowana tym, by relacje handlowe, polityczne i w dziedzinie bezpieczeństwa rozwijały się z maksymalną intensywnością – powiedział ukraiński prezydent.

Być może jesteśmy więc świadkami zmiany białoruskiej polityki i otwarcia na Europę. Bardziej prawdopodobna jest jednak zawoalowana gra na przetrwanie, którą może prowadzić zarówno Białoruś jak i Ukraina. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031