Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Polacy z Donbasu będą ewakuowani

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

MON i MSW doszły w końcu do porozumienia.

Po wielu apelach ze strony organizacji pozarządowych oraz próśb Polaków zamieszkujących ogarnięte wojną rejony Doniecka i Ługańska, w końcu zapadła decyzja: ewakuacja.

Ze względów bezpieczeństwa przedstawiciele obu resortów nie chcą podać dokładnej daty przywiezienia Polaków do ojczyzny, jednak wiemy, że odbędzie się to w drugiej połowie stycznia. Nasi rodacy przylecą do specjalnie utworzonego punktu odprawy lotniczej, utworzonego pod Malborkiem. W tym celu MSW przygotowało projekt rozporządzenia tworzącego tymczasowe przejście graniczne. Koszty organizacji pokryje MON oraz Straż Graniczna.

Wstępnie szacuje się, że do Polski przyleci około 200 osób posiadających Kartę Polaka lub mogących w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie oraz najbliżsi członkowie ich rodziny. Minister spraw wewnętrznych – Teresa Piotrowska  zapowiedziała, że podczas trzech pierwszych miesięcy osoby ewakuowane mają zostać zakwaterowane w przeznaczonym dla nich ośrodku, gdzie będą uczestniczyć w kursach językowych i adaptacyjnych. Dzieciom zapewniona zostanie darmowa edukacja szkolna w ramach polskim placówek oświatowych.

Obecnie prowadzone są rozmowy z wojewodami i samorządowcami co do usamodzielnienia ewakuowanych osób. Przewidziano dla nich m.in. szereg specjalnych kursów zawodowych. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031