Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Netanjahu zostaje na kolejną kadencję

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wybory w Izraelu wygrał prawicowy Likud

Niespodzianki nie było, choć sondaże wskazywały na wyrównane szanse partii Benjamina Netanjahu i opozycyjnej Unii Syjonistycznej. A jednak wybory wygrał Likud, który na 120 miejsc w Knesecie otrzymał 30 mandatów. Opozycja musi zadowolić się 24 mandatami.

To już czwarte zwycięstwo Netanjahu. Jest zatem szansa, że przejdzie on do historii jako najdłużej urzędujący premier Izraela. Dziś rano oświadczył na konferencji prasowej, że rozmawiał już ze wszystkimi potencjalnymi partnerami koalicji i w przeciągu 2-3 tygodni uformuje nowy rząd.

W specjalnym wywiadzie udzielonym największemu izraelskiemu dziennikowi „Haaretz”, Netanjhau powiedział, że „Nic się nie zmieniło. Walka będzie kontynuowana”. Rozwijając tę myśl przywódca Likudustwierdził, że głównym celem będzie rozwój sprawiedliwego społeczeństwa.  Należy jednak pamiętać, że kilka dni temu Netanjahu oświadczył, iż za jego rządów Palestyńczycy mogą zapomnieć o niepodległości. W tym kontekście „kontynuowanie walki” może oznaczać również bezkompromisową politykę wobec mieszkańców Autonomii.

Ekspert BCC ds. Bliskiego Wschodu – Jeremy Bowen twierdzi, że Likud zwycięstwo zawdzięcza właśnie agresywnej polityce swego lidera, który straszył izraelskie społeczeństwo stanem permanentnego zagrożenia ze strony arabskiej, składając jednocześnie szereg obietnic o poprawie bezpieczeństwa oraz ekspansji na tereny okupowane.

Nowy rząd Netanjahu czeka jednak jeszcze jedno wyzwanie. Główny negocjator interesów Autonomii Palestyńskiej - Saeb Erekat zapowiedział, że wkrótce wyruszy specjalna delegacja do Trybunału Karnego w Hadze, aby zintensyfikować wysiłki dyplomatyczne ukierunkowane na rozpoczęcie międzynarodowego śledztwa dot. izraelskich zbrodni przeciw ludzkości. 

 

PK

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930