Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Indie szukają porozumienia z Chinami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pekin oczekuje uregulowania spornych granic.

Wysocy urzędnicy Indii i Chin spotkali się w Dehli na rozmowach mających doprowadzić do zakończenia trwającego od ponad pół wieku sporu granicznego.  

To pierwsze tego typu spotkanie odkąd Narendra Modi objął urząd premiera Indii. Od początku kadencji wykonał jednak szereg gestów świadczących o jego zaangażowaniu w poprawę stosunków dyplomatycznych z Chinami. Rozmowy w Delhi mają przygotować „przyjazny grunt” przed planowaną wizytą Modiego w Pekinie.

Oba państwa mają ponad 4 tys. km wspólnej granicy, przebiegającej w większości przez trudny, górzysty teren. Pierwsze spory pojawiły się już w latach 50’ natomiast w 1962 r. doszło do krótkiej wojny, której efektów nie uregulowano do dziś.

Wiele wskazuje jednak na to, że napięcia da się załagodzić, ponieważ pojawiła się polityczna wola po obu stronach. Prezydent ChRL – Xi Jinping podczas ubiegłorocznej wizyty w Indiach zapowiedział, że wzmoże wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu.

Uregulowanie kwestii granic byłoby krokiem milowym na drodze do porozumienia Chin z Indiami otwierającym pole dla zacieśnienia relacji polityczno-gospodarczych.

 

PK 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031