Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Zachód zniesie sankcje dla Iranu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trwają ostatnie rozmowy ws. pokojowych założeń irańskiego programu nuklearnego.

Po niemal 18 miesiącach negocjacji jest szansa na przełom. W Szwajcarii trwa spotkanie szefów MSZ państw Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec z przedstawicielami irańskiej dyplomacji. Celem rozmów jest ustalenie ograniczeń zapobiegających produkcji paliwa jądrowego w skali umożliwiającej Teheranowi konstrukcję bomby atomowej.

Tym razem dobra wola pojawiła się po obu stronach, ponieważ władze w Iranie deklarują, iż chodzi jedynie o energię atomową, a Zachód pod pewnymi restrykcjami jest gotów w to uwierzyć. W zamian za kontrolę programu i dostęp do badań Teheran żąda zniesienia wszystkich sankcji.

„Jesteśmy tu ponieważ wierzymy, że wiele można zrobić, jednak zawarta umowa musi stawiać konstrukcję broni jądrowej poza zasięgiem Iranu. Nie może być żadnych kompromisów w tej sprawie” – powiedział do dziennikarzy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii – Philip Hammond.

Choć obie strony określają negocjacje jako „trudne”, szansa na kompromis jest duża. Irański negocjator Hamid Baidinejad powiedział, że USA, UK, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny żądały wprowadzenia ograniczeń do programu atomowego na 15 lat, w tym m.in. redukcji wirówek do wzbogacania uranu z 20 tys. do niecałych 7 tys. Teheran wnioskował by liczby te zmniejszyć o połowę. Ostatecznie debata dotyczy dziesięcioletniego okresu kontrolnego, w którym redukcji ulegnie 2/3 urządzeń.

Rozmowy mają potrwać do wtorku w nocy, natomiast ostateczny kształt układu zostanie podpisany do 30 czerwca. 

 

PK

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031