Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
68 postów 59 komentarzy

Ukraińska wojna może potrwać lata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kijów przeczeka, lecz nie odpuści.

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung” premier Ukrainy – Arsenij Jaceniuk dał jasno do zrozumienia, że konflikt w Donbasie szybko się nie skończy. Jego zdaniem „Władimir Putin chce zachować Ukrainę jako pole działania w dalszej walce z Zachodem”, a Kijów nie zamierza na to pozwolić. 

Jaceniuk zaznaczył jednak, że w tej chwili jego kraj skupia się przede wszystkim na „powstrzymaniu przemarszu separatystów” i „zabezpieczeniu linii rozejmu”. Nie jest bowiem tajemnicą, że Ukraina nie ma siły kontynuować wojny. Przynajmniej na razie. Amerykańskie wsparcie rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów nie zostanie raczej „przejedzone”. Waszyngton rzadko pomaga państwom, gdzie sprawa wydaje się z góry przegrana. Zanim jednak Ukraina odbuduje swe siły zbrojne, musi ustabilizować sytuację wewnętrzną, a tu dzieje się dużo.

Przede wszystkim nie próżnuje rosyjska propaganda, nieustannie podsycająca antyrządowe nastroje. O ile jednak w czasie wojny prywatne sprawy można było schować na bok, to teraz coraz więcej Ukraińców widzi, że od czasu Majdanu tak naprawdę niewiele się zmieniło. Lepiej żyje się głównie tym, którzy znaleźli się w bezpośrednim otoczeniu władz. Coraz częściej słychać głosy, że przewrót tylko umocnił władzę oligarchów. Zapewne dlatego Arsenij Jaceniuk i Peter Poroszenko dystansują się ostatnio od współpracy z najbogatszymi ludźmi w kraju. W niełaskę popadł m.in. Dmytro Firtasz i Ihor Kołomojski. O tym ostatnim Jaceniuk mówi jednak, że „wypełnił swoje zadanie”. Oficjalnie chodzi o powstrzymanie wojsk separatystów przed wejściem do obwodu dniepropietrowskiego. Co jednak naprawdę ma na myśli ukraiński premier, możemy się tylko domyślać.

Dziennikarzom „Sueddeutsche Zeitung” Arsenij Jaceniuk powiedział, że „Ukraina przegapiła odpowiedni moment po transformacji ustrojowej, dlatego ma jeszcze około dwóch lat na dokończenie niezbędnych, radykalnych reform gospodarczych”. Jeśli jednak nowe ustawy przypominać będą wprowadzony w Polsce „plan Balcerowicza” dysproporcje między biednymi, a bogatymi jedynie się pogłębią. To z kolei może doprowadzić do kolejnego przewrotu, który z pewnością wykorzysta Kreml. 

 

PK

 

KOMENTARZE

 • secesja?
  Tymczasowa secesja republiki donieckiej i ługańskiej jest faktem, co nie znaczy, że jest faktem trwałym.

  Natomiast separacja Krymu, wg mnie, jest trwała. Czy ostateczna? Nie wiem. Ale na pewno potrwa dłużej, niż separatystyczne dążenia tych dwóch republik.

  Kijów wygra. Putin, który wspiera separatystów (oj, jak bardzo przydałby mu się ten węgiel z Donbasu), przegra.

  Zobaczy się za dwa, czy lata, czy miałem rację.
 • majdan będzie się ćmić walkami - dlaczego?
  A między innymi dlatego, że władza na świecie boi się takich majdanów, i jak za dawnych czasów będą ten majdan topić w krwi, na przestrogę innym narodom.... Moim zdaniem dlatego w Syrii wszystko się sypie i nie ma skutecznej reakcji albo w tę albo w tę, to samo może być z majdanem, no ale to tak zgrubne spojrzenie na sprawę...
  Ostro wątpię w pomoc amerykańską, gdyby do czegoś doszło...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031